Sunday, November 4, 2012

Etsy'de Siftah, Quilling Kar Taneleri, Bir-İki Çizim

Derdim ki Kağıtlık başlarken hiç böyle düşünmemiştim. Belki blog açılırken hayır, ama desem ki hayalimden geçmedi, yalan söylemiş olurum.

Dün ilk siparişimi aldım. Tam dört kutu birden. Amerika'dan hem de.

Bütün gün de yeni bir kutuyla uğraştım, ufak, kırmızı bir kutucuk. Minicik kağıt parçalarını sardım, kıvırdım, sonra yap-bozmuş gibi bütün gün onlarla oynadım. Quilling ne zevkli bir uğraş! Birkaç parça hazırladıktan sonra o parçalardan ortaya onlarca farklı şekil çıkıyor. Yetişkinler (sabırlı yetişkinler) için puzzle gibi; tavsiye edilir. Bu da minik kutucuk, pek istediğim gibi olmasa da 'artık yeter' dediğim hali:


Aslında daha önce hazırladığım iki kutum var, biri yine böyle minicik, diğeri iyice büyücek. Niyetim büyük kutunun üzerine quilling'le bir kar tanesi yapmak. Quilling'e birçok insan tam da kar tanesi yapmak için başlıyormuş aslında - o kadar hoşlar ki.. Sadece Stephanie Sanchez'in eserlerini incelemek bile yeter. Bunların hepsi incecik kağıt şeritleri kıvrılıp şekil verilerek yapılmış:Bunlar da benim bulduklarımdan bazıları:

 Etsy, AGiftwithinaGift

http://www.bhg.com/christmas/crafts/make-a-quilled-snowflake/

Bunları görünce elbette (maymun iştahlı ve haddini bilmez) ben de heves ettim. Ama bu kadar detaylı uğraşamayacağımı bildiğimden daha basit nasıl olur diye düşünürken.....

Çizmek neyse de, bunlardan herhangi birini gerçeken yapabileceğimi hiç sanmıyorum! Quilling için özel ekipman satılıyor; temelde rahat kavranan bir sapı olan bir yorgan iğnesinden ibaret bir alet. Özel ve farklı renklerde kağıt şeritleri, hatta tekrar tekrar aynı boyutta şekiller yapabilmek için şablonlar bile var. Ben sanat ve hobi malzemesi satan yerlerde ve internet mağazalarında gördüğüm bu malzemeleri, ithal olduğu için gereksiz derece pahalı buldum. Evet, eminim insanın işini kolaylaştırır ve muhtemelen parmakları daha az acıtır ama benim işimi kutulardan her durumda arta kalan kağıtlar ve gerçekten de bir yorgan iğnesi görüyor. Özellikle bu iş üzerinde vakit harcamaya niyeti olmayan birinin hiç bir masrafa girmeden denemesi çok rahat bir uğraş sonuçta..

Quilling bir yana, aslında kutular, çiçekler derken ne zamandır kalemi almamıştım elime. Geçenlerde Pinterest'te, bir anma töreninde çekilmiş bir gazinin fotoğrafına rastladım. O kadar 'çizimlik' bir hali vardı ki adamcağızın, durmadım çizdim:Şimdilik bu kadar... Önümüzdeki hafta kağıtlara, kutulara pek vakit olmayacak sanırım. Ama Etsy'de neler olur bilinmez.. ;)

1 comment:

  1. Yorgan iğnesi ile ilgili ayrıntı bilgiyi okuyunca çok sevindim. Gerekli alet edevat nerden bulunur nasıl edilir merak ediyordum.

    Gazi çiziminiz de çok güzel. Fotoğrafın kendisini görmedim ama yılların içinden sıyrılıp gelen mağrur ifadeyi çok güzel yansıtmışsınız.

    ReplyDelete