Saturday, December 1, 2012

I am still / hâlâ quilling.

Merhaba,

Bir önceki yazımdaki kırmızı kutunun süslemesini yaparken, annem iki hazır parçayı yan yana koymuş ve pencere parmaklıklarına benzediğini söylemişti. Ferforje ve demir parmaklıklara oldum olası hayran olan ben, elbette bunun bir sonraki quilling denemem olacağına saniyesinde karar vermiştim.

Quilling faux metal - quilling ferforje pencere parmaklığı

While working on the quilling of the little red box in my last post, my mother had put together two ready quilling pieces and mentioned that it looked like window rails. In traditional Turkish architecture, window and balcony railings seem to have distinctive designs - they all may differ but seem to me to be distinctive still. In a mental image of a "traditional Turkish/Ottoman house", the faux metal railings are as much of a given as the jutting second-floor "cumba".


My sketch of an old house in Karaköy, Istanbul, near the Galata Tower.

Given my love for this little architectural element, I had decided in that second that it would be my next quilling project to make faux-metal 'railings'. Fortunately, just this summer I had had the chance to see and take pictures of old mansions of Zara in central Anatolia, so I am not short of inspiration at all.

Bu yaz Sivas'a gittiğimde Zara'nın harap, ama harap olduğu kadar güzel eski konaklarını görme şansım olmuştu. Yani quilling parmaklıklar için referans gerektiğinde gideceğim bir fotoğraf arşivim var.
Aslında parmaklıklar ve ev silüetleri, mimarî derken, bunlardan önce beyaz bir kutunun üzerini süslemek için laleler yapmıştım siyah kartonla. Çiçek motiflerinin quilling'le çok güzel olduğunu zaten keşfetmiştim, ama lalenin zerafeti başka, hele de siyah olunca..

Before deciding to work on "faux" faux-metal, I had begun preparing black quilling tulips to put on a small, white box. Quilling is fantastic for floral motifs, but the grace of the tulip is entirely something else.

On the other hand I am, of course, continuing to make my little origami gift boxes and expanding my Etsy shop inventory. 

As orders come, I make friends with the officials in the post office. They are amusingly curious about why I ship empty gift boxes overeas!

Elbette bir yandan kutular yapmaya ve Etsy'ye koymaya devam ediyorum. Kağıtla bu meşguliyet, hem de ne vakittir okulla, tezle uğraşmaktan yorulmuşken, öyle iyi geldi, öyle iyi geliyor ki... Şükrediyorum sadece. Ne kadar şanslı olduğumu düşünüyorum ve şükrediyorum.

LINK: This box on Etsy
LINK: This box on Etsy

8 comments:

 1. Çok şık olmuşlar,hediye kutularınıza bayıldım.Ellerinize sağlık.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkürler! Beğendiğinize çok sevindim.

   Delete
 2. beautiful blog! visiting you from the etsy click and comment team :)

  Saralyn

  www.studiomaisonblog.us

  ReplyDelete
 3. Your quilling and boxes are so charming! I'm just recently learning about the the art of quilling and it's just amazing what quilling artists can do with paper! I'm a fan of paper art too!

  Stopping by from Etsy Paper Team!

  XO,
  Jessica
  http://thedoilyduck.blogpost.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! It's always lovely to meet fellow paper enthusiasts. I'm pretty novice in quilling too but it's versatality is amazing. :)

   Delete
 4. Gerçekten harika olmuşlar, tamda hediye paketleri yapmak zamanı bu çalışmaları görmek çok iyi oldu. Ellerinize sağlık...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler, beğendiğinize çok sevindim. :)

   Delete