Friday, February 1, 2013

Kağıttan Güller - Origami Gül Yapımı

Origami gül yapmanın çok değişik yolları var.. ve genelde hepsi birbirinden zor. "Gül" denip geçilen ama güle hiç benzemeyen çiçekler daha kolay katlanabiliyor tabii, ama kağıttan çok gerçekçi güller de yapılıyor ve bunları yapmak sadece sabır değil, 'ıslak origami' denen bir teknikte tecrübe de istiyor: katlanacak kağıt ilk önce nemlendiriliyor ve sonra şekillendiriliyor. Söylemeye gerek bile yok ki bu tip origamiyi çıldırmadan yapabilmek için mutlaka origami kağıdı kullanmak gerekiyor, çünkü günlük kullandığımız kağıtlar hemen yırtılmaya çok yatkın.

Yapamayacağıma kanaat getirdiğim epeyce origami gülden sonra, aslında yapımı gayet de kolay olan ve çok güzel bir model buldum:Birkaç tavsiye:
- İlk denemede kızıp bir kenara bırakmayın. Bu modelde de kullandığınız kağıdın her bir modülde yırtılma ihtimali var, çünkü bir noktada kağıdın katlanmış köşelerini ters-yüz etmeniz gerek. Değişik kağıtlar deneyin; örneğin normal A4 dosya kağıdının suluboyayla boyadıktan sonra yırtılmaya daha dayanıklı hale geldiğini keşfettim.
- Gösterilen ölçülerden sapmayın. En içteki ve en küçük modülü katlarken kağıt giderek kalınlaşacağı için katlama zorlaşacak. Daha da küçük güller yapmak bu yüzden gittikçe daha çok zorlaşır.

Ama benim bu yazım aslında çok, ama çok daha basit bir gülle ilgili: dün Etsy'de aldığım bir sipariş için yaptığım işte bu güller:


Bu güle quilling mi, origami mi demek karar veremedim; zira bu gülü ince uzun bir kağıt şeridini kendi etrafında katlayarak yapıyorsunuz. İşte yapımını gösteren video:


-Mori'nin verdiği ölçü 1cm x 40cm. Bence 33-35 cm yeterli, son kısımlar biraz fazla geliyor. Orantılı olarak büyütebilirsiniz, katlamak daha kolay olur.

- Bu gülün püf noktası, her bir katlamayı yaparken açılara dikkat etmek. Dikkatinizi elinizde şekillenen güle verin: her seferinde daha geniş bir açıyla katlarsanız, alt kısımdaki yaprakların giderek genişlemesini sağlarsınız, ki güzel bir gül elde etmenin yolu da bu.

- Karton cinsi kağıt kullanmayın. Katlamak zor ve kağıttaki kadar gerçekçi durmuyor.


Bu gül tek başına bir hediye kutusunun üzerinde çok güzel durur. İstediğiniz renkte yapın; benim sıradaki hedefim sarı güller. Birkaç gülü bir veya iki yaprakla birlikte bir kutunun üzerine koyarsanız da çok zarif bir hediye kutunuz olur.

Biraz daha mı gerçekçilik istiyoruz?


Burada yaptığım şu: yukarıdaki ilk video'da gülün çanak yapraklarını nasıl yaptığını göstermiş (en son katlanan yeşil modül). O modülü olduğu gibi alıp bu quilling/origami güle uyacak boyutta katladım. Daha önce origami bonsai yaprakları için boyadığım hazır kare kağıtlar vardı, çok işime yaradılar. Hazır çanak yaprakları güllerin altına yapıştırdım, hem çok tatlı oldular, hem de güllerin altındaki çirkin bitim yerini kapattılar.

Sıra yapraklarda. Blogu uzun süredir takip ediyorsanız origami bonsai denemelerimi biliyorsunuz. Benjamin Coleman'ın tekniklerini kullanıyorum. Birçok şeyi telif hakkı meselesi yüzünden paylaşamasam da, Coleman aslında YouTube'da çok güzel şeyler paylaşıyor, ve bunlardan birisi de orgiami gül yaprağının nasıl yapılacağı.


Tercihen taç yaprakları yaptığınız aynı renk kağıtla, her bir gülünüz için iki veya üç yaprak hazırlayın. Tavsiyem, yaprakların boyutlarını biraz değiştirir, küçüklü-büyüklü yaparsanız çok daha güzel bir efekt yakalarsınız.

Son olarak saptan bahsetmeli... Ben Coleman'ın "makigami" adını verdiği tekniği kullandım, yani yine paylaşamayacağım bir şekilde gazete kağıdı parçalarını sıkıştırıp şekillendirerek sap yaptım. Kalınca bir teli sıkı bir şekilde yeşil kağıda sararsanız da güzel gül sapları elde ediyorsunuz.

İşte bu kadar... Üç farklı model ve teknikten uyarlamalarla yapılan minicik güller. Bana da artık 'kolay gelsin' demek ve sarı güllerim üzerinde çalışmaya dönmek kalıyor..

7 comments:

 1. Ben 12 yaşındayım, origamiye merak sardım.Islak origami yapabiliyorum.Acaba siz bulabilirseniz bir kaç tane ıslak origami örneği koyabilir misiniz?
  Şimdiden teşekkkürler

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba Gizem,
   Islak origami yapabilmen müthiş bir şey :) Ben şu linke rastlamıştım, umarım işine yarar:
   http://www.youtube.com/watch?v=NjEVM0UNrdw

   Delete
 2. Great tutorial. At first I thought this might be hard, but it seems easy.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! This is one of the few entries I didn't write in English, so don't refrain from asking if you have any questions. :)

   Delete
 3. 1. gülü ilk denememde market broşüründen güzelce yaptım ama 2. gülü baştan baştan çözüp yapmam gerekti. Zorluk insandan insana değişiyor demek ki :D Bloguna origami gül modelleri ararken rastladım ve kutularını çok beğendim. Bende origami, kutu ve quilling yapıyorum tabi kendi kendime ve çok komik görüntüler de çıkabiliyor. Yalnız benim kutularım pek sağlam olmuyor (fon kartonundan ne beklenirse :D) senin kutularının bazılarını 4 parçalı yaptığını farkettim. Rica etsem diyagramını veya videosunu verebilir misin?

  ReplyDelete