Sunday, April 7, 2013

Origami Lotus Flower Tutorial / Origami Nilüfer Yapımı

See captions in English beneath the tutorial pictures!

Şubat ayının sonunda Etsy'den origami kağıdı siparişi vermiştim. Gelmesi bir aydan uzun sürdü. Geldiğinde, Çin'den beklediğim başka bir paket olmadığına göre henüz açmadan ne olduğunu biliyordum, ama elimdeki paket, 60 yaprak kağıt olamayacak şekilde, neredeyse kumaş gibi bükülüyordu.

Japonların washi adını verdiği bu kağıt son derece ince ve dayanıklı. Pürüzlü, ele gerçekten kumaş gibi gelen bir dokusu var. Ve kesinlikle, origamiyle uğraşmaya başladığımdan beri kullandığım en harika kağıt. O yüzden de bu kağıtlarla durmadan daha önce yapmadığım çiçekler deniyorum.

Ol sebep,  origami lotus, yani nilüfer çiçeğinin yapımını paylaşmak istedim. Birçok origami figür gibi nilüferin de farklı formları var. Benim anlatacağım bu çiçek tek bir kağıttan yapılıyor ve yapılışı gerçekten basit.

Püf noktası: Bulabildiğiniz en dayanıklı ve tercihen ince kağıdı kullanmalısınız. Kağıt peçeteyle bu çiçeği yapıp misafir sofralarında da kullanabilirsiniz.

Important: If you don't have origami paper, use the thinnest and most sturdy paper you can find. You can also make this flower with paper napkins.


1. İstediğiniz ebatta kare kağıtla başlıyoruz (kırışık olduğuna bakmayın!)Start with a square piece of paper, any size will do.
2. Orta noktayı bulun ve kağıdın dört köşesini ortaya katlayın. - Find the center point of the paper and fold each corner to the center.
3. Aynı şeyi tekrar edin: köşeleri tekrar ortaya doğru katlayın. - Repeat: fold the corners to the center again.
4. Ve bir kez daha. Kağıdı üç kez aynı şekilde katlamış olduk. - And do it once more. Now you've folded the paper in the same way three times.
5. Kağıdın arka yüzünü çevirin. - Flip the paper.
6. Son bir kez daha köşeleri ortaya katlayın. Kağıt artık epey kalınlaşmış olmalı. - Fold the corners to the center for one last time. You'll notice the paper is getting very thick at this point.


7-8-9. Kağıdı elinize alıp köşelerden küçük parçalar kıvırın. Dört köşeyi de kıvırdıktan sonra arkadaki kulakçıklara bakın. - Fold just a little part on each corner. Note the flaps at the back of the paper.


10-11-12. Kağıdı elinize alın ve başparmağınızla kağıdın köşesini aşağı doğru bastırırken arka taraftaki kulakçığı, ters-yüz eder gibi yukarı (öne) doğru çekin. Kağıdın yırtılmadan ters dönmesi için bunu çok dikkatli yapmanız gerekiyor. - This is crucial part: take the module in your hand. While pressing onto the corner with your thumb, gently pull over the back-flap towards yourself. You should be very careful while doing this or the paper will tear.
13. Diğer üç köşedeki yaprakları da açın. Kağıdın arkasında, yukarı kıvrılmayı bekleyen dört "yaprak" daha olduğunu göreceksiniz. - Now do the other three corners. You'll see four more flaps at the back. 
14-15. Bu kez köşelere değil de, iki yaprağın ortasına bastırarak arkadaki diğer katları da yukarı doğru kıvırın. - This time, press your thumb between two formed petals and turn over (up) the remaining petals.


16-17-18-19. Kağıdın arkasında son bir kat daha fark edeceksiniz. Bu katları diğer yapraklar gibi yukarı çekmek yerine yalnızca dışarıya doğru açıyoruz ve nilüferimiz hazır. - There's one last layer at the back - gently pull open these flaps (don't try to turn them over like the petals) and your origami lotus flower is complete!

*
Bu nilüferi büyücek yaparsanız içine şeker vb. koyarak masanıza renk katabilirsiniz. Daha da iri origami nilüferlerin içine minik mumlar konulduğunu görmüştüm, fakat bu bana pek de güvenli gelmedi. ;)

Yaprakları yırtmadan çevirmeye eliniz alışınca daha zor modeller deneyebilirsiniz. Kolay gelsin!

9 comments:

 1. elinize sağlık yaptığınız her şey çok güzel elinize sağlık

  ReplyDelete
 2. bayıldım, mükemmel... 10marifet'te de dediğim gibi, yapmaya çalışacağım.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkürler.. eminim harika olacak. :)

   Delete
 3. çok güzel gözüküyolar ellerinize sağlık bende yeni bir blog hazırladım desteğinizi esirgemez yorumlarınızı ve fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim
  www.hamarathatunum.com

  ReplyDelete
 4. A Tutorial! Thank you! I must try this... :D

  ReplyDelete
 5. ben de denedim, çok teşekkürler paylaşım için, bir mimar olarak bayılıyorum böyle işlere.)
  nihanni.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Beğendiğinize sevindim, çok teşekkürler! :)

   Delete