Friday, October 26, 2012

Quilling Meets Origami - İki yeni kutu ve Kağıttan Ayakkabılar

I do admit that I'm making this post primarily to show this:
Bu yazıda iki konum var: ilk önce en yeni iki kutumu, sonra da dün bulduğum muhteşem kağıt ayakkabıları paylaşmak.


It is my second try at quilling. Admittedly the first time I saw quilling it hadn't seemed appealing as a new paper art form for me. My first try at it wasn't even a conscious attempt: I had just assembled a small origami box and I had left over paper strips from the paper ribbon I had made for another. Before I knew what I was doing, I was rolling a strip tightly around a toothpick. I put together a couple of basic shapes and out came a pretty ornament for the plain box!

While making this one though, I discovered the versatility of paper filigree. More specifically I realized how well it appeals to my habit of drawing curvy forms whenever I have a pencil in hand, like the flower illustrations I'd shared earlier on this blog. Suddenly I see that some of my favorite ornament forms would look fantastic as quilling designs!


Qıilling ilk görüdüğümde bana pek hitap etmemişti; o sıralada origamiyle yeni uğraşmaya başladığımdan olsa gerek. Bu toplamda ikinci denemem, ve bu kez aslında quilling'in bana ne kadar hitap ettiğini fark ettim. Kıvrımlı formları severim, elime her kalem geçtiğinde ortaya çiçekler, yapraklar çıkar. Quilling'in bu alışkanlığa nasıl uyduğunu fark etmek heyecan verici. Üstelik dümdüz kutuların üzerinde harika duruyorlar.


Two things are for certain: quilling ornaments on origami boxes make for fantastic gift boxes, and I will most definitely be exploring this art form more.

This pretty box is currenty on sale in my Etsy shop.

While it looks rather plain compared to this box, I completed another one recently. It's one size bigger than my usual 5x5cm boxes, and has that classical look to it:
Bu da daha sade, klasik görünüşlü ikinci kutum:


İki gün önce All Things Paper'da muhteşem kağıttan ayakkabı dizaynları vardı. O kadar hoşuma gittiler ki ben de burada paylaşmak istedim. Bu ayakkabıları Melinda Aszodi adında Macar asıllı bir hanım yapıyor.


Özellikle ilk iki ayakkabıya bayıldım; masallardan fırlamış gibi görünüyorlar ve bana tiyatro dekorlarını hatırlattılar :) Tekniği tam olarak anlayamasam da sanırım klasik ayakkabı yapım tekniklerini üst üste konup sıkıştırılmış kağıt katmanlarına uyguluyor. Topukları köpükten yapılmış. 

Kağıdın ne kadar farklı biçimlerde kullanılabildiğini görmek beni şaşırtmaya devam ediyor...

4 comments:

 1. I'm glad you enjoyed seeing Melinda's shoes - they simply amaze me! Lovely little boxes. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. They amazed me too, they look like they're right out of a fairy tale. Thank you!!

   Delete
 2. bunlar inanılmaz...Bence bu işle ilgilenmeye devam etmelisin.ciddi bi yetenek söz konusu:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) Çok teşekkürler. Zevkli bir uğraş, devam etmek niyetindeyim..

   Delete