Saturday, September 1, 2012

Kısa Bir Ara - 10marifet Sergisi - Duvar Panosu

Eylül'e kavuştuk çok şükür, ve yılın en güzel mevsimine de. Bu bir süre için son yazım; ne kadar zor da olsa, yazın getirdiği hâlet-i ruhiyeden çıkmalı, kağıtları katlamaya ara verip okumaya ve yazmaya dönmeliyim. Yine okul bitirmeye çalışıyorum ve ben bu anı daha önce yaşamış gibiyim!

This is my last blog post for a little while; I must get out of the lazy summer mood and get back to working on my thesis. Once again I'm trying to be done with school, and it certainly feels like deja-vu!

İlk önce, (zaten bilen biliyordur ama belki dikkatini çekmemiş olanlar vardır) 10marifet.org sitesinin sonbaharda düzenleyeceği sergiden bahsedeyim. El emeği, göz nuru her türlü el işinin kabul edildiği sergi aynı zamanda sitenin bu anlamda ilk faaliyeti. Yapılan satışlardan elde edilecek gelir ise Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'na bağışlanacakmış. Sergiyle ilgili bilgiyi aşağıdaki imgeye tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Ben de sergiye şimdiye kadar yapmış olduğum origami kutuları göndermeye karar verdim. Gönül isterdi ki oturup sırf bu sergi için bir şeyler yapayım, ama kısmet değilmiş! Bu kutuların çoğunu Kağıtlık'ta şu ya da bu zamanda paylaşmıştım; ama sanırım bu kutuyu paylaşmadım:This is one of the last origami boxes I made this summer. I used the same high-quality cardstock I had used in the pink box, this time with two shades of green. The quilling is my second try at this art form. I cut the strips from the paper leftover from the base of the box (hence the jagged bits on the surface) and used a toothpick for the rolling. It's pretty difficult to create the same forms over and over again; it'll take a lot of practice to capture a balance at this! (I already have my eyes set on my third quilling trial: the silver picture-frame at the background will be my next model. I've always loved that vintage frame; it is quilled in hand with thin silver strings. I'll try to make one for myself using paper.)

Bu kutuda yine kalın, kaliteli fon kartonu kullandım; üzerindeki 'quilling' de kendi kestiğim şeritleri bir kürdanla sararak yaptığım, aslında 15-20 dakikada biten basit bir deneme. Tekrar tekrar fark ediyorum bunu, güzellik her daim sadelikten doğuyor. Dümdüz bir kutu, üzerine ufacık bir süslemeyle birden zerafete kavuşuyor.

Bir de, suç ortağım ablamın benim için yaptığı şaheser var paylaşmak istediğim:
My partner-in-crime sister has made this wall art for me on my birthday. I had seen the idea on Pinterest, making faux-metal wall decoration using toilet paper tubes (hard to believe, isn't it?). I'd shared it with my sister and we'd both decided we must try it at some point. Despite all the clues -missing spray paint, warnings to not go into her room, designs on her desk- I was genuinely awed when she gave me this! The link to the original blog featuring a tutorial for this really simple DIY decoration is below on the image.

Malzemenin ne olduğunu tahmin edebildiniz mi? Kağıt havlu/tuvalet kağıdı rulosu! Bu fikri Pinterest'te görmüş, bayılmıştım; karton rulolar bir anlamda 'dilimlenip' ayni quilling'de olduğu gibi kıvrılarak duvar panoları yapılıyor! Özellikle siyaha boyandığında ferforjeden ayırt etmek imkansız. Orjinalini görmek ve yapımı anlatan siteye gitmek için resme tıklamanız yeterli.


Ferforje görünümlü duvar panoları - suzyssitcom.com

Bir süreliğine beden bu kadar - inşallah bir sonraki yazımı yazarken tezim tamamlanmış, master'ım bitmiş, hatta bir de bir yerlerde artık araştırma görevlisi sıfatına layık görülmüş olurum! Dolu dolu bir güz geçirmek dileğiyle...

8 comments:

 1. Dilerim akademik kariyeriniz istediğiniz gibi ama düşündüğünüzden çabuk başlar :))

  Faydalı işler ve faydalı uğraşlar sizin yaşınızdaki herkese nasip olur umarım.

  Tüm güzelliklerin sadelikten doğduğuna ben de yürekten inanıyorum.

  İyi haftasonları ve sevgiler,

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ne kadar güzel bir dilekte bulundunuz Nurdan hanım, çok çok teşekkürler :)

   Delete
 2. The box and the wall art your sister made for you are both really awesome! :D Thanks for sharing. Lazy summer mood is right. I'm having a hard time getting out of it too!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hey Mithril! Glad to hear you enjoyed the pieces. It's strange, isn't it, they say spring is the time of awakening, but fall always feels more like it ;)

   Delete
 3. merhabalar.
  ben facebook ta geçenlerde yapıştırıcı olarak ne kullandığınızı sormuştum. pritt deyince ben de prittle ablanızın çalışmasını denemeye başladım. bir çiçeği de oluşturdum hatta. ama bir sorun var nasıl boyayacağımı anlayamadım. ince ayrıntılar var. siz boya uyguladınız mı yoksa tuvalet kağıdı rulolarınız zaten beyaz mıydı :) boya kullandı iseniz ne tür kullandınız? hiç deneyimim olmadı her anlamda çok acemiyim :) şimdiden teşekkür ederim .

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba, geç cevap yazıyorum, kusura bakmayın.
   Ablam o çalışmayı beyaz sprey boyayla boyamıştı. Zannedersem ruloları kesmeden önce boyamış ve kurumalarını beklemiştir. Eğer henüz tüm ruloları kesmediyseniz size de önce de onları boyamanızı tavsiye ederim. Ama kestiniz ve çiçek motiflerini yapmaya başladıysanız yapılmış olanları boyamakta en pratik yol yine sprey boya olacaktır sanırım. :) Kolay gelsin!

   Delete
  2. çok teşekkür ederim. bir kısmını bitirdim kalanı için tuvalet kağıtlarının bitmesini bekliyorum:) o halde bittikten sonra boyamayı deneyeceğim. kutularda çok özgün bir tarz geliştirmişsiniz. ben de quilling i kutu yapımlarını araştırırken sizin sitenizle keşfettiğim için kafamda oluşan şablonlar sizinkilere çok benzer oluyor. henüz çok yeni, farklı şeyler de ortaya çıkacaktır. kutuları araştırma sebebim düğün-bebek şekeri vs uğraşıları içindi. ama bu şekillerde süslemek de çok hoş. kutu üzerine quilling e rastladım başka yerlerde ama ilk olarak sizden gördüğüm ve bu işi satışa dönüştürmeyi planladığım için izninizi almam gerektiğini düşünüyorum. aksi halde içim ferah olamayacak..

   Delete
  3. Bunu bana sorduğunuz için çok teşekkür ederim.. Ne kadar güzel bir şey ki kendi çapımda bir hobim, uğraşım bu kadar hoşunuza gitmiş. Benim sizden tek rica (ve belki tavsiye) edebileceğim, zaten sizin de dediğiniz gibi, önce tarzınızı oluşturmak için kendinize vakit tanımanız. Ben bir buçuk senedir kutu yapıyorum, ancak satışa iki ay kadar önce başladım. Kutularımdan esinlenmeniz beni çok çok mutlu etti, ama emin olun ki kendi tarzınızı bulunca hem çok daha fazla zevk alacaksınız hem de özgün olacaksınız. Yoksa elbette quilling'i origami kutunun üzerine koymayı ilk ben düşünmemişimdir. :)

   Eminim ortaya güzel şeyler çıkaracaksınız, ben de görmeyi çok isterim çalışmalarınızı. Şimdiden başarılar dilerim. :)

   Delete