Thursday, July 26, 2012

Hoş Sürprizler ve Etsy'te Hazırlık

Geçen hafta güzel bir sürprizle karşılaştım: origami çiçekleri yaparken kitabını ve tekniğini kullandığım Benjamin Coleman'ın Origami Bonsai Facebook sayfasında, ta Ocak ayında Kağıtlık'a link verilmiş! Geçen hafta ise Pinterest'te ilk kez bir hesap açıp geçen yazımda paylaştığım çiçeklerin resimlerini koydum; resimleri ekledikten bir saat sonra Coleman yine aynı Facebook sayfasında linki paylaştı. Sadece blog yazma değil, blog gezme konusunda bile çok çok acemi olduğumdan sanırım, şaşırıp kalıyorum böyle şeylere. Bana sorsanız internet dipsiz bir kuyu, ben bir taş atsam kim duyar? Ama duyan oluyormuş işte. :)

Bu arada insanın zihninden çok ellerini çalıştırmaya yatkın olduğu bu sıcak günleri kutu ve çiçek yaparak geçiriyorum. Belki biraz yazdan, biraz Ramazan'dan bu ruh hâli; hayat askıya alınmış gibi. Etsy'de geziyorum bol bol, insanların ufacık malzemelerle ne güzel şeyler yaptıklarını görmekten zevk alıyorum. Ben de hem elimde şimdiye kadar biriken, hem de yapmaya devam ettiğim kutu ve çiçekleri satmak için Etsy'de bir 'dükkan' açmaya karar verdim. Detayları öğrenmeye çalışırken bir yandan da bol bol fotoğraf çekiyor, her seferinde bu işin ne kadar zor olduğunu tekrar tekrar anlıyorum.Bu en sevdiğim yeni kutulardan biri: üstündeki çiçek ve yaprakları suluboyayla boyadığım kağıtlardan katladım, ve bonsailer için topladığım dallardan kopan ufak bir parçayla birlikte kapağın üzerine yapıştırdım.


Geçen sene origamiyle ilk ilgilenmeye başladığımda 'paper quilling' -ya da bir blogda denk geldiğim müthiş çevirisiyle 'kağıt telkâri'- adı verilen tekniği de görmüş, ama üzerinde pek durmamıştım. Bu iş ince kağıt şeritlerinin kıvrılarak şekil verilmesinden müteşekkil. All Things Paper'ın yazarı Ann Martin'in harika çalışmaları geliyor akla. Derken, hem maymun iştahlı olduğumdan, hem de kağıt parçalarını bile atmaya elim varmadığından kendimi öylesine şerit kıvırırken buldum... derken ortaya bu çıktı:


Şimdilik bu kadar; bir sonraki yazımda Kağıtlık'ın Etsy köşesinin açılışını haber vereceğim inşallah!
8 comments:

 1. Çok güzel ve farklı olmuşlar, ellerinize sağlık.

  ReplyDelete
 2. Merhaba blogunuza hayran oldum harika şeyler yapmışsınız tebrik ederim.Etsy de başarılar dilerim.Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle.Sevgiler..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhaba, yorumunuz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bloglarda 'görüşmek' üzere..

   Delete
 3. Merhabalar... Bloğunuzu yeni keşfettim ve bu sarı kutunuza ve üzerindeki harika mavi çiçeğe vuruldum diyebilirim .. Çok etkileyici...

  ReplyDelete
 4. Çok teşekkür ederim Senay hanım, çok sevindim kutuyu beğendiğinize! :) Yenileri yakın zamanda geliyor inşallah, umarım onları da beğenirsiniz.

  ReplyDelete