Sunday, February 7, 2016

Origami Duvar Süsleri: Kağıttan ElmaslarHer şeyin bir zamanı var.

İnternette karşıma çıkıp "aa ne tatlı, denemeliyim" diye düşünüp pinlediğim nice origami, quilling vesair el işi var, ama artık ben bile kendi panolarıma baktığımda içimde inceden, hain bir ses "bunlar pinlendiği gibi kalacak, aslında hiç el atmayacaksın" demeye başlıyor. Bunun bir sebebi bende bir çeşit kullanışlılık takıntısı olması: görüntüsü ne kadar hoşuma gitse de bir şeyi sırf yapmış olmak için, sırf hoşuma gittiği için yapamıyorum. Heveslenirsem bir tane deniyorum, kalıyor. Atsan atılmaz, satsan satılmaz!


Bu origami "elmas" da o pinlerden biriydi. Ay çok tatlıı dedim, söylemesi ayıp çok sevimli origami kağıtlarım da vardı, çocuk gibi açtım paketi ve bir kağıt elmas yaptım. Şu an nerede olduğunu bilmiyorum ama uzun süre atmaya kıyamadığımdan o çekmeceden bu rafa gidip geldi garibim.

Her şeyin bir zamanı var işte. Geçenlerde yatağımın dayandığı iki duvarı beyaz duvar kağıdıyla kapladım. Haftalar oldu, odaya her girip çıktığımda o duvarlar çiğ çiğ sırıtıyor, "bana renki bir şeyler lazım!" diye bağırıyor sanki. Jeton düşüverdi geçen gün; yaşasın origami! Gözümün önüne Japon temalı bir şeyler geldi. Çok sevdiğim (ve buralarda bulamadığım) için ufak tefek şeyler yapıp kullanmaya kıyamadığım origami kağıtlarımı çıkardım, kırmızı ve turunculara karar verdim, ve irili ufaklı elmaslar yaptım.


İki tip elmas yaptım, biri -yukarıdaki resimdeki- origami, yani kare bir kağıtla başlayıp belli şekilde katlayarak yapılıyor. İki parçadan oluşan ve gayet basit olan bu elmasın adım adım yapımını Diamond and Forms'ta bulabilirsiniz.

Yalnız, iki parçayı yapıştırmadan önce birini içeriden dikiş iğnesi yardımıyla delip asacağınız ipi çıkarırsanız düğüm kısmı içeride kalmış olur. Ben bunu her seferinde unutmayı başardım ama neyse ki iplik kullandığım için yine de çok kötü görünmüyor. :)


Diğerine gelince, bu origami değil, çünkü şablonu var, çıktı alıp çizgili yerlerden katlıyor ve yapıştırıyorsunuz. Bunları kutularımı yaptığım fon kartonuyla yaptım. Kağıt da kullanabilirsiniz ama karton hem daha sağlam hem de zaptetmesi daha kolay. Şablonu sevgili Martha Steward çıktısını alıp kesmemiz için hazır şekilde vermiş sağolsun (How To başlığı altındaki pembe link). Ben çıktı almak yerine elimdeki kartonun boyutuna göre kendim çizip kestim. Biraz dikkat gerektiriyor ama kendi istediğiniz boyutta çizmesi hiç de zor değil (tüm üçgenler eşkenar).Ve sonra geriye yalnızca farklı yüksekliklerde asmak kaldı.Alternatif olarak kağıt elmaslarınızı tek bir ipe sıra sıra dizip dikey veya düşey olarak da asabilirsiniz. Mesela ben duvar kağıdını kaplarken çok kötü şekilde batırdığım köşeyi kapatmak için tavandan aşağı kadar iri elmaslar sarkıtmayı planlıyorum. :)

Bu kağıt elmaslar hoşunuza gittiyse, Google'da ama tabii özellikle Pinterest'te daha kompleks şablonlar da bulabilirsiniz. Benim en sevdiklerimden biri bu sarı elmas mesela.
Bu sarı elmasın şablonuyla birlikte süper başka şablonları da Minieco'daki bu yazıda bulabilirsiniz. Minieco çok güzel bir site, bir sürü tutorial bulunuyor, üstelik Kate'in geometrik dizaynlar üzerine kitapları da var.

Image courtesy of Minieco


İşte böyle. Bu tür kağıt işlerini seviyorsanız Kağıtlık'ı Pinterest'te de takibe almayı unutmayın. Origami ve DIY panolarımda daha farklı "elmas" şablonları da bulabilirsiniz. Kolay gelsin!


No comments:

Post a Comment