Sunday, July 7, 2013

Çiziktirmeler, Çizmeler Üzerine


Yine uzun zaman olmuştu çiziktirmeyeli. Sokakları, binaları, şehir görünümlerini seviyorum; renkler, detaylar, her biri bambaşka bir hava yaratıyor. Bitmemiş, temiz olmayan çizgileri seviyorum, belki o yüzden sabrım pek az oturup ciddi ciddi bir resim üzerinde uğraşmaya. İki seneden uzun zaman önce bir 19. yüzyıl gravüründen yaptığım Macaristan'ın Eger şehri resmi herhalde üzerinde ciddi şekilde uğraştığım son şeydi.

Sonra elime kalemi aldığımda Etsy dükkanıma koyacağım kutuların üzerine farklı quilling süslemeleri bulmak için spiraller, çiçekler çizer oldum. Yine de ortaya çıkan pek az şey olduğu gibi quilling'e dönüşüyor. Kağıdın da sanki kalem gibi, benden bağımsız bir iradesi var. Ben nasıl eğip bükmeye niyetlensem de o kendi istediği yere gidiyor. Aksi gibi, doktora başvurularıyla uğraştığım bahar aylarının ardından nihayet Etsy'yle ilgilenecek vakti bulduğum halde şimdi de içimden hiç kutularla uğraşmak gelmiyor!

Biraz bu yüzden, biraz da belki Akdeniz havasını özlediğimden midir bilmem, binacıklar, meydancıklar çiziktirdim. Biraz karman çorman oldular, ama yine de ben sevdim binacıklarımı.Artık galiba sıkıldım portre çizmeye çalışmaktan, özellikle de referans kullanmadan. Onlar nasıl oluyorsa tam bir felaket oluyorlar! Ama galiba (sanki, bilmiyorum, belki bir ihtimal) bir referans kullanarak çizdiklerim daha "eli yüzü düzgün" oluyorlar.


Benziyor mu hiç bir fikrim yok, ama bunu hiç seyretmediğim Mad Men dizisi karakterlerinin bir haber sitesinde karşıma çıkan fotoğrafına bakarak yapmıştım. Karakterin adını bile bilmiyorum ama zannetmem ki ismi kimseye lazım olsun!

Şimdilik bu kadar! Yeni kutular, yeni çiziktirmeler yaptıkça, paylaşmam gerek! diye hissettiğim şeylerle karşılaştıkça blog'u tazelemeye devam edeceğim inşallah. Eh, bu vesileyle herkese hayırlı Ramazanlar dilerim efendim.

1 comment:

  1. En üstteki cizimde sanki birseyler eksik!Mesela kedi yok:/ Sonra kus da görünmüyor yakinda.Bir de bana sorarsan sokakta oynayan cocuklar lazim :) O zaman yasamaya baslar sokak.
    Ellerin saglik.
    Hayirli Ramazanlar.

    ReplyDelete