Thursday, August 29, 2013

Origami Bonsai Proper - Nihayet! Finally!

Please scroll down for the post in English!

Aylardır ne vakit origami çiçeklerden bahsetsem "aman makigami (gazete kağıdından dal) yapamıyorum" diye şikayet ediyorum. Mecburiyet icatların anasıdır derler ya, benim için fazlasıyla doğru bu söz. Dün, yakınlarda evlenen çok sevdiğim bir arkadaşımın evini hayırlamaya gittik. Ona ev hediyesi olarak doğru düzgün bir origami bonsai yapmak istedim- sonuç: bir buçuk senedir uğraşmadığım şeyi bir gün içinde yapıverdim!


Önce bir plan aşaması gerekti: yaklaşık ne boyutta bir şey yapacaktım, ona göre kaç adet dal, çiçek ve yaprak gerekecekti, bunları planladım. Sonra, hangi boyutta kağıttan ne boyda çiçek çıkacağını kestirebilmek için elimin altındaki 8x8cm'lik not kağıtlarıyla bir çiçek yaptım. Ona göre ölçü alarak üç farklı boyutta çiçek için kareler hazırladım. (Çiçekler için hazırlanan kağıtların boyanmadan önce kat yerlerinin belli olması için ilk katlamaları yapmak gerekiyor; boyadıktan sonra katlamak hem zor oluyor hem de kat yerlerindeki boya dökülebiliyor.)
Aynı şekilde üç farklı boyda yaprak yapmak için de kağıtlar hazırladım ve boyadım:


Kağıtları içine biraz akrilik karıştırdığım suluboyayla boyadım. Origami çiçek yapmanın bana hâlâ en zor gelen yanlarından birisi boyama aşaması: doğru cins kağıt, doğru fırça, doğru boya kombinasyonu kullanmadığımda bu ortaya çıkan çiçeklerde kendini çok belli ediyor. Bu bonsai için normal dosya kağıdı kullandım fakat dosya kağıdı bu iş için pek ideal değil. Biraz daha parlak, kaygan cins kağıt kullanmak daha iyi oluyor; hem boyayı daha yavaş emdiklerinden daha rahat çalışabiliyorum, hem çiçek ve yaprakları katlarken boyanın kırılıp dökülmesi daha az oluyor.


Henüz çözemediğim sorun, boya kuruyunca bir derece matlaşıyor olması. Hele de çiçek boyutu büyüyünce bu kendini çok daha fazla belli ediyor. Sanırım boya ve kağıt meselesini ancak tecrübe ederek çözebileceğim.

Makigami, daha önce bahsettiğim gibi, gazete kağıdını sıkı bir şekilde sarıp şekil vererek bu origami bonsailer için "dal" yapılan teknik. Bu şekilde hazırladığım dallar da şöyle (fotoğrafları akşam vakti çekmek zorunda kaldığım için çok net değiller):
Bu ufak parçaları dallara yapıştırdım, sonra dalları yapraklar için hazırladığım aynı renkle boyadım. Çiçekler katlandı, yapraklar hazırlandı, boyalar kurudu ve büyük yapraklar aşağı, küçükler yukarı gelecek şekilde hepsini bir araya getirdim. Dalların altına da büyük, uçuk yeşil birer "çiçek" koydum, ve her iki bonsai'mi dik durması için bir köpük parçasına yapıştırdım. Ve nihayet ortaya bu çıktı:

Sonuçtan gayet memnunum, fakat doğrusunu söylemek gerekirse pek de ince iş yapamadım. Mesela dalları biraz kalın veyahut kısa görünüyor gözüme; minik dalları ana gövdeye yapıştırmak zor oldu ve yaprakların birleştiği yerler epey kaba oldu. Ama kendime haksızlık etmeyeceğim- nihayetinde bu ilk "origami bonsai"m, umarım ki bundan sonrakiler daha ince, daha zarif olacak :)

Şimdilik bu kadar efendim. Bir sonraki origami maceramda görüşmek üzere.It's been just about two years now that I've been introduced to Ben Coleman's amazing origami bonsai technique and about six months since I also purchased Advanced Origami Bonsai to learn makigami. I've been making many little flowers with the origami bonsai technique: I use them as ornaments on my little gift boxes up for sale on Etsy, and I also use lots of them on real branches and either mount them on walls in my home or give them as gifts. But I'm far from being proficient at makigami. I only tried my hand at it once, several months ago, and though I can produce stems easily enough, I never put together the output of that first session to make a proper origami bonsai. Until now.

They say necessity is the mother of all inventions (some say its laziness, but I beg to differ). On Monday we planned to pay a visit to a close friend who got married a couple of months ago. As a house warming gift I wanted to make an origami bonsai. And lo and behold- what I couldn't be bothered to do in months has been accomplished in a matter of twenty-four hours. :)Admittedly the end result is far from precise. I literally finished it just before leaving the house (the black paint on the foam hadn't even fully dried). But even if it wasn't, this is my first origami bonsai proper anyway, so to be fair to myself, this is okay for the first try :) Next time I'll try to make the stems thinner or longer, as this sculpture looks a bit stout to me now. The junction point of the small banches with the main stem are very rough, and I had trouble rolling and molding those pieces to my liking. I'm also still trying to work out the correct paper-paint combination- I used ordinary A4 paper for this but it absorbs the watercolor too quickly. I'm annoyed at how matted the color looks once it is dry- mixing in a bit of acrylic paint didn't seem to help much. 

But these shall all be overcome as I venture further into the paper adventures. For now, I'm quite satisfied with my friends' reactions. ;) 

6 comments:

 1. It looks great to me - what a nice gift!

  ReplyDelete
 2. OK? This is way more than ok! It's totally awesome! Beautiful work. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. You're too kind! It's very much appreciated. :D

   Delete